Tema for næste blad : side 02
Voerladrgård skole : side 04
Om smukfest : side 07
Borgerforeningen : side 08
Anekdote fra en svunden tid: side 16
Fællesspisning: side 20
Kirkelige aktiviteter: side 22
Klumme v/ sognepræsten: side 26
Gudstjeneste og aktivitetsplan: side 28
Den lokale forankring
Af: Redaktionen
Vi går langsomt ind i det mørke vinterhalvår, hvor dagene bliver kortere og temperaturen lavere. Det er småt med projekterne i haven, og humør barometret kan blive voldsomt udfordret, når 7døgnsudsigten melder regn og atter regn.
Mange vil krybe ind i stuerne og tænde tv’et, læse en bog eller finde strikketøjet frem. Nogle vil føle at vinteren kan være lang og ensom, men der er heldigvis stribevis af tilbud og aktiviteter i Voerladegård og omegn.
Det er vigtigt, at der bliver støttet op om disse aktiviteter, da det gør, at byen bliver attraktiv for områdets borgere og folk udefra, men også at vi får en tættere tilknytning til hinanden.
Der er massevis af tilbud i andre områder, og derfor kan tilbudene drukne i hinanden, men det lokalt forankrede kan noget særligt i forhold til at binde området sammen.
Så næste gang du møder en bekendt i området så hør om vedkommende går til nogle aktiviteter eller giv dine egne anbefalinger. Man kan roligt prøve nogle ting af og se, hvad man er til. Måske bliver man så grebet, at man bliver en af de mange frivillige, som bidrager med stort og småt.
Voers blad lever også af, at en masse flittige skribenter bidrager med indlæg og indhold. Vi er altid på udkig efter nye historier eller interessante vinkler. Ligger du inde med gode idéer, eller har du lyst til at blive en del af redaktionen, så tag endelig fat i os.
Tema for martsbladet 2025 er:
“Det gode børneliv i Voerladegård og omegn” men alle indlæg er selvfølgelig velkommen.
Venlig hilsen redaktionen; Runa, Nis, Anker og Steen